Vipères

Our athletes take a bite out of life!

Under Collège Boréal’s AGEE (Student’s Association), the Vipères are members of the Ontario Colleges Athletic Association (OCAA), which includes teams from every college in Ontario.

Proudly wearing Boréal colours, our athletes compete on the collegiate circuit at regional, provincial, and national levels. Collège Boréal’s Vipères participate in the intercollege circuit in volleyball and badminton.

Through Boréal’s sports program, student athletes have the opportunity to live great educational, social, and professional experiences.

For more information, contact Boréal’s Intercollegiate Sports Representative at 705-560-6673, ext. 1021.

Also, check out our Facebook and Twitter pages or the Ontario College Athletic Association’s (OCAA) website to track the results of our teams.

Here are the schedule for the 2018-2019 intercollegiate teams :

Volleyball Schedule
Women’s (W) and Men’s (M)
DATE  TIME       HOME VISITORS
2018
W Oct 28 1:00 p.m. Boréal Sheridan
M Oct 28 3:00 p.m. Boréal Sheridan
W Nov 4 noon Boréal Humber
M Nov 4 2:00 p.m. Boréal Humber
W Nov 10 6:00 p.m. Conestoga Boréal
M Nov 10 8:00 p.m. Conestoga Boréal
W Nov 11 1:00 p.m. Niagara Boréal
M Nov 11 3:00 p.m. Niagara Boréal
W Nov 17 6:00 p.m. Boréal Fanshawe
M Nov 17 8:00 p.m. Boréal Fanshawe
W Nov 18 noon Boréal St. Clair
M Nov 18 2:00 p.m. Boréal St. Clair
W Nov 23 6:00 p.m. Mohawk Boréal
M Nov 23 8:00 p.m. Mohawk Boréal
W Nov 24 noon Redeemer Boréal
M Nov 24 2:00 p.m. Redeemer Boréal
W Nov 28 6:00 p.m. Boréal Cambrian
M Nov 28 8:00 p.m. Boréal Cambrian
2019
W Jan 11 6:00 p.m. Boréal Redeemer
M Jan 11 8:00 p.m. Boréal Redeemer
W Jan 12 6:00 p.m. Boréal Niagara
M Jan 12 8:00 p.m. Boréal Niagara
W Jan 18 6:00 p.m. Boréal Mohawk
M Jan 28 6:00 p.m. Boréal Mohawk
W Jan 26 6:00 p.m. Humber Boréal
M Jan 26 8:00 p.m. Humber Boréal
W Jan 27 1:00 p.m. Sheridan Boréal
M Jan 27 3:00 p.m. Sheridan Boréal
W Jan 30 6:00 p.m. Cambrian

Boréal

M Jan 30 8:00 p.m. Cambrian Boréal
W Feb 2 6:00 p.m. Boréal Conestoga
M Feb 2 8:00 p.m. Boréal Conestoga
W Feb 9 noon St. Clair Boréal
M Feb 9 2:00 p.m. St. Clair Boréal
W Feb 10 1:00 p.m. Fanshawe Boréal
M Feb 10 3:00 p.m. Fanshawe Boréal

Badminton Schedule

2018

October 12 and 13

Humber College, Etobicoke

November 3 and 4

UTM Invitational, Mississauga

November 16-18

Fanshawe Invitational, London

December 8 and 9

George Brown Open, Toronto

2019

January 11-13

Centennial College, Scarborough

February 1 and 2

REGIONAL CHAMPIONSHIP EAST

George Brown College, Toronto

REGIONAL CHAMPIONSHIP WEST

Conestoga College, Kitcherner

February 16 and 17

OCAA PROVINCIAL CHAMPIONSHIP

U of T – Mississauga, Mississauga

From February 28 to March 3

NATIONAL CHAMPIONSHIP

Dalhousie, Alberta

Here are the roster for the 2018-2019 intercollegiate teams: 

Men’s Volleyball 

First Name Last Name # POS Height Hometown Year
Josh Brown 1 Setter 6’2 Sarnia 2
Jaden Chouinard 2 Setter 6’0 Moonbeam 1
Patrick Sénéchal 5 Libero 5’7 Garson 1
Zach Ducharme 4 Libero 5’11 Sudbury 2
Gradi Ndumbi 6 Middle 6’1 New Liskeard 2
Rémi Rancourt 7 Middle 6’0 Sudbury 3
Kevin Longpré 8 Setter 5’11 Sudbury 1
Darian Dechaine 9 Middle 6’3 Sudbury 2
Justin Lamontagne 10 Power 6’0 Sudbury 2
Brant Howard 11 Libero 5’10 Trenton 2
Michel Ayotte 13 RS 6’4 Sudbury 2
Rylan Levean 14 Power 6’3 Belleville 2
Stephen Lefaive 15 Power 6’3 Penetanguishine 2
Gabriel Paquette 16 RS 6’0 Sturgeon Falls 1
Maxime Boucher 17 RS 6’3 Iroquois Falls 1

Coaches : Jamie Erven, Jessica Filice, Adam Martelli, Danièle Gervais

Women’s Volleyball 

First Name Last Name # POS Height Hometown Year
Myriam Bouffard 2 Middle 5’9 Sudbury 2
Karlee Gravelle 3 Setter 5’5 Mattawa 1
Maddison Loiselle 4 Left Side 5’8 Garson 1
Caroline Pellerin 5 Power/ Middle 5’8 Sudbury 2
Taylor Soucy 6 Right Side 5’2 Sudbury 1
Joëlle Proulx 7 Libero 5’2 Tiny 2
Zoé Gagné 8 Setter 5’7 Sturgeon Falls 2
Maissie Gionest 9 Left Side 5’7 Hanmer 1
Josée Côté 10 Middle 5’11 Hanmer 2
Brianne Chouinard 11 Libero 5’3 Moonbeam 3
Megan Hicks 12 Middle 5’11 Wahnapitae 1
Maurissa Ducharme 15 Power 5’8 Sturgeon Falls 2
Jasmine Gagnon 16 Middle/Power 5`7 Curran 2

Coaches : Frank Legault and Danièle Gervais

Badminton

First Name Last Name Hometown Year
Emilie Roy South Porcupine 3
Danika Mayer Tiny 1
Lynn Michel Sudbury 1
Jonathan Boucher Cochrane 2
Luc Demers Sudbury 1
Zackary Brunet Ottawa 1
Tylor Chartrand Hanmer 1

Coaches : Mike Dionne and Julien Bélanger